Rozstęp mięśni prostych brzucha nazywany jest także rozejściem kresy białej (diastasis recti abdominis, DRA). Dotyczy ono dwóch mięśni prostych położonych w centralnej części brzucha. Rozciągają się one od łuku żebrowego do spojenia łonowego. Między nimi znajduje się mocna warstwa ścięgnista – kresa biała.
W trakcie rozwoju ciąży mięśnie proste zostają fizjologicznie rozciągnięte, by umożliwić wzrost dziecka w macicy. Jeśli stan tkanki kolagenowej nie jest wystarczająco dobry (hormony!), brzuch w czasie ciąży był duży, pacjentki były w ciąży mnogiej lub przeszły przez trudny poród – mięśnie proste nie zawsze wracają do swojego poprzedniego stanu, co powoduje, że między nimi powstaje wyczuwalna szpara (zwłaszcza, gdy napinamy brzuch). Tak naprawdę tworzy się coś w rodzaju masywnej przepukliny. Najczęściej rozejście pojawia się w trzecim trymestrze, czyli wtedy, gdy brzuch jest największy.
![brzuch kobiety w ciąży](https://static.wixstatic.com/media/6ff199_984e30c610124c348a56c61f0054ee0c~mv2.png/v1/fill/w_940,h_788,al_c,q_90,enc_auto/6ff199_984e30c610124c348a56c61f0054ee0c~mv2.png)
Charakterystycznym objawem, który pacjentka najczęściej sama u siebie obserwuje, jest uwypuklenie mięśni w linii pośrodkowej ciała. Najbardziej widoczne są zmiany w okolicy pępka i nieco niżej, w podbrzuszu. Uwypuklenie brzucha jest najłatwiejsze do zaobserwowania przy napinaniu mięśni brzucha, np. przy zmianie pozycji z leżenia do siedzenia.
O rozejściu możemy mówić, gdy przekroczone są poniższe normy:
badanie przy wyrostku mieczykowatym mostka – norma do 15 mm,
badanie 3 cm powyżej pępka – norma do 22 mm,
badanie 2 cm poniżej pępka – norma do 16 mm.
Jeżeli problem rozejścia nie zostanie w porę rozpoznany i nie wdroży się leczenia, może dojść do szeregu powikłań, takich, jak:
nietrzymanie moczu,
nietrzymanie stolca,
problemy z odcinkiem lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa,
problemy seksualne,
zaburzenie statyki narządów miednicy,
niezadowalający wygląd brzucha.
Warto zwrócić również uwagę na deficyt siły mięśni brzucha naszej pacjentki. Przez długi czas mięśnie proste były rozciągnięte, by zrobić miejsce dziecku rosnącemu w macicy, a następnie musiały uczestniczyć w porodzie (lub ich ciągłość została przerwana w trakcie cięcia cesarskiego). Te wszystkie przeciążenia sprawiają, że mięśnie brzucha nie funkcjonują tak, jak przed ciążą. Co ciekawe, ostatnie doniesienia ginekologiczne mówią o tym, że powinniśmy rozszerzyć definicję połogu. Sugeruje się, że okres regeneracji kobiety po ciąży i porodzie trwa najczęściej około roku, a nie tylko sześć tygodni.
O rozstępie kresy białej mówi się najczęściej w kontekście kobiet, które urodziły, jednak trzeba zaznaczyć, że ten problem może dotyczyć także mężczyzn, ale również dzieci.
Najczęstsze przyczyny DRA (poza ciążą):
źle dobrany trening,
zbyt intensywny trening,
nieprawidłowe napięcie mięśniowe,
przewlekły kaszel (np. w chorobach płuc),
przewlekłe zaparcia.
Praca z osobami, u których występuje rozejście kresy białej, musi cechować się podejściem holistycznym. Jeśli skupimy się tylko na rejonie brzucha, nie osiągniemy zadowalających efektów. Kluczem do sukcesu terapeutycznego będzie prawidłowa diagnostyka fizjoterapeutyczna, a więc funkcjonalna. Musimy zbadać stan i siłę mięśni brzucha, mięśni dna miednicy, napięcia okolicy klatki piersiowej. Wszędzie tam, gdzie znajdziemy nieprawidłowe napięcia lub wzorce posturalne, będziemy chcieli wdrożyć adekwatną terapię.
![terapia wisceralna](https://static.wixstatic.com/media/6ff199_4f66114e9d12424face7a6aaf57bce93~mv2.jpg/v1/fill/w_980,h_1330,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/6ff199_4f66114e9d12424face7a6aaf57bce93~mv2.jpg)
Na fizjoterapię osób z rozejściem powinny składać się: praca manualna (w tym techniki wisceralne), odpowiednio dobrane ćwiczenia (mięśni brzucha i prawdopodobnie również dna miednicy, ponieważ te grupy mięśniowe są ze sobą ściśle powiązane, ale również ogólnoustrojowe), ćwiczenia oddechowe (pozwolą nam zrównoważyć ciśnienia między klatką piersiową a jamą brzuszną). Możemy posiłkować się również kinesiotapingiem.
Comments