Czy w swojej praktyce, prowadząc terapię pacjentki z problemami uroginekologicznymi, uwzględniasz badanie przepony oddechowej? I czemu „oddechowej”?! Przecież przepona jest tylko jedna!
…
Na pewno?
Tak naprawdę możemy wyróżnić kilka przepon w naszym organizmie. Przepona to struktura oddzielająca od siebie dwie jamy ciała, zbudowana z mięśni i innych tkanek miękkich. Ta oddechowa jest najbardziej znaną, ale mówimy również o przeponie miedniczej, czy moczowo-płciowej. W osteopatii jako przeponę traktujemy również okolicę górnego otworu klatki piersiowej, okolicę kości gnykowej i namiot móżdżku.
Skupmy się jednak na tej najbardziej znanej, bo mimo, że każdy o niej słyszał, to nadal nie każdy z nią pracuje. Powiedziałabym wręcz, że czasem przepona oddechowa traktowana jest iście po macoszemu. Myślimy tylko o tym, że bierze udział w oddychaniu, jest najważniejszym mięśniem oddechowym i że oddziela klatkę piersiową od jamy brzusznej. To w sumie i tak sporo informacji, ale często nie skutkują one wykonaniem badania przepony. A warto to zrobić. Przepona bierze bowiem również udział w usprawnianiu przepływu krwi (znajdują się w niej przejścia dla aorty i żyły głównej dolnej), wspomaga drenaż limfatyczny i dzięki temu poprawia funkcjonowanie naszych narządów wewnętrznych, w tym także położonych w miednicy macicy i pęcherza.
![](https://static.wixstatic.com/media/6ff199_92b561014e6e46b59195b0793362abbf~mv2.jpg/v1/fill/w_980,h_1375,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/6ff199_92b561014e6e46b59195b0793362abbf~mv2.jpg)
Mówimy o tzw. kolumnach ciśnień, rozdzielanych przez poszczególne przepony. W każdej kolumnie panuje ciśnienie o pewnej wartości (czasem zmiennej – patrz: wdech i wydech a klatka piersiowa). Aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować, ciśnienia muszą pozostawać w dynamicznej równowadze. Nieprawidłowa praca przepony i napięcia w obrębie mięśnia mogą skutkować zaburzeniem ciśnień oraz zbyt dużym obciążeniem narządów miednicy.
Co może powodować nieprawidłowe napięcie przepony?
Długotrwała praca siedząca (garbienie się) lub przyjmowanie wymuszonych pozycji,
Ciąża i poród,
Choroby pulmonologiczne,
Wady wrodzone klatki piersiowej,
Długotrwały stres,
Urazy oraz operacje w obrębie jamy brzusznej i klatki piersiowej (w tym również operacje odcinka lędźwiowego – przypomnij gdzie przyczepiają się odnogi przepony),
Problemy z szyjnym odcinkiem kręgosłupa (unerwienie przepony – nerw przeponowy – pochodzi z segmentu C3-4-5)
I wiele innych.
W mojej praktyce, zawsze badam napięcie i funkcję przepony u każdej pacjentki, zgłaszającej się do gabinetu z problemem uroginekologicznym.
Badanie przepony:
Oglądanie:
o Popatrz, w jaki sposób pacjentka oddycha, jakim torem? Czy angażuje dodatkowe mięśnie oddechowe? Jakie jest ustawienie jej klatki piersiowej? Wdechowe? Wydechowe? Jaka ogólnie jest postawa Twojej pacjentki?
o Czy jej oddech jest przyspieszony? Spłycony?
o Czy często wzdycha lub ziewa? Może jest jej ciężko dłużej rozmawiać?
o Jak to wygląda w różnych pozycjach?
Badanie przedmiotowe:
o Połóż ręce na wysokości dolnych żeber. Sprawdź, jak się zachowują w czasie wdechu i wydechu,
o Utrzymaj poprzednią pozycję rąk i spróbuj oporować wdech i wydech,
o Naciśnij delikatnie na żebra – czy prawa i lewa strona reaguje tak samo?
o Czy jesteś w stanie wejść pod żebra?
o Porównaj ruchy dolnej i górnej części klatki piersiowej,
o Jak zachowuje się brzuch w trakcie oddychania?
Comments