Liczba ciąż zakończonych cięciem cesarskim wynosi na świecie około 22%, a w Polsce odsetek ten sięga nawet 34%. Z tego nawet u 62% pacjentek może wystąpić objaw niche. "Niche" to z angielskiego "nisza", "wnęka". Słowo to dość obrazowo oddaje problem. Objaw niche pojawia się w opisach blizny po cesarskim cięciu w badaniu USG. Jest to ubytek tkanki w bliźnie, jaka powstała w mięśniówce macicy. Niche obserwowany jest w dolnym odcinku trzonu macicy, czyli miejscu połączenia trzonu i szyjki macicy.
Według Bij de Vaate i współpracowników możemy mówić o objawie niche, kiedy ubytek tkanki wynosi 1 mm w badaniu USG. Van der Voet i współpracownicy mówią o 2 mm.
![poród poprzez cesarskie cięcie](https://static.wixstatic.com/media/6ff199_c090124290b94c86ac49d14dfb936bcc~mv2.png/v1/fill/w_940,h_788,al_c,q_90,enc_auto/6ff199_c090124290b94c86ac49d14dfb936bcc~mv2.png)
Nie jest na razie do końca jasne, dlaczego defekt ten powstaje. Badacze sugerują, że głównym powodem mogą być nieprawidłowości w samym procesie gojenia blizny. Wśród innych czynników ryzyka literatura wyróżnia czynniki związane z techniką szycia tkanek, anomalie anatomiczne macicy i wybór miejsca cięcia.
Brak prawidłowego zrostu może prowadzić do wystąpienia u pacjentek szeregu zaburzeń:
krwawień pomenstruacyjnych lub międzymiesiączkowych,
bólu okolicy podbrzusza,
zaburzeń mikcji,
bólu w czasie stosunku,
nawracających infekcji układu moczowego,
zaburzeń płodności,
nieprawidłowego położenia jaj płodowego w kolejnej ciąży.
Co możemy zaoferować pacjentce? Przede wszystkim profilaktykę – prawidłowe dbanie o bliznę może zmniejszyć ryzyko powstania ubytku tkanki w mięśniówce macicy.
Więcej o objawie niche możesz przeczytać TUTAJ.
Comments