Dzienniczek mikcji
- Anna Czajkowska
- 29 sty
- 2 minut(y) czytania
Fizjoterapeuci uroginekologiczni często zalecają swoim pacjentkom, które zgłaszają się z problemami z pęcherzem, wypełnianie dzienniczka mikcji. Czym on jest i dlaczego warto rzetelnie przyłożyć się do jego wypełnienia?
Dzienniczek mikcji jest dla nas narzędziem diagnostycznym. Pozwala ocenić pracę układu moczowego. Najczęściej jest on przedstawiony w formie tabeli, w której prosimy o notowanie takich informacji, jak:
godzina oddawania moczu lub podaży płynów (liczy się również zupy itp.),
ilość oddanego moczu,
incydenty nietrzymania moczu wraz z informacją, w jakiej sytuacji one wystąpiły,
inne uwagi, np. odczucie parcia naglącego.
Prosimy pacjentkę o obserwacje przez co najmniej 3 dni, z czego 2 doby muszą być typowymi dniami tej osoby (czyli na przykład dniami pracy, weekendem bez okazjonalnego wyjazdu itd.). Aby prawidłowo wypełnić dzienniczek, trzeba też przygotować się na skrupulatne zapisywanie objętości wypijanych płynów oraz wydalanego moczu. Pomocne są tutaj kubeczki z podziałką.
Dzięki analizie danych, otrzymanych od pacjentki, jesteśmy w stanie wychwycić problemy związane z oddawaniem moczu i ułatwić lekarzom diagnostykę takich problemów, jak:
wysiłkowe nietrzymanie moczu,
nykturia,
zakażenia dróg moczowych.

Dużą uwagę zwracamy na częstotliwość mikcji (norma: 6-8 razy w ciągu dnia) i na to, czy występują one w nocy (nykturia). Możemy także poprosić pacjentkę o odnotowanie czasu trwania procesu oddawania moczu oraz tego, czy występuje potem uczucie nieopróżnienia pęcherza. Pozwoli nam to pośrednio ocenić stan mięśni dna miednicy oraz pracę układu nerwowego. Mikcja powinna trwać dość krótko i odbywać się bez wysiłku czy bólu.
Istotnym parametrem będzie dla nas objętość oddanego moczu i ogólny bilans płynów. Możemy sprawdzić dzięki niemu, czy pacjentka wypija dostateczną ilość wody oraz czy częstomocz nie jest spowodowany zbyt dużą podażą płynów. Parametry te pokażą również, czy pacjentka wydala odpowiednią objętość moczu.
Szczególną uwagę zwracamy także na sytuacje, w których wystąpiło wysiłkowe nietrzymanie moczu. Dzięki dzienniczkowi możemy określić stopień WNM, ale także sprawdzić, czy nasze działania przynoszą efekty, jeśli porównamy dzienniczki z początku oraz końca terapii.
Wypełnienie dzienniczka wymaga uważnej obserwacji swojego ciała i jego fizjologii, co jest koleją wartością tego narzędzia. Pacjentki mogą lepiej poznać swój organizm oraz zaobserwować pewne zależności, jednocześnie pomagając nam w postawieniu prawidłowej diagnozy.
Jeżeli chcesz zacząć działać z dzienniczkiem mikcji, ale nie masz jeszcze szablonu, to zapraszam Cię na stronę mojego sklepu w serwisie naffy.io. Znajdziesz tam produkt o nazwie „Dzienniczek mikcji”, w którym dostępne są 2 szablony dzienniczków do wykorzystania w swoim gabinecie.
Kommentare